Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Numura tēma

6. Novembris 2012 /Nr.45 (744)

90 gadu kopš pirmās Saeimas sanākšanas

Latvijas Republikas pirmā Saeimas vēlēšanas notika 1922. gada 7. un 8. oktobrī, tā tika ievēlēta uz trim gadiem un uz pirmo sēdi sanāca 1922. gada 7. novembrī. Līdz ar pirmās Saeimas sanākšanu beidzās pirmā Latvijas tautas vēlētā likumdevēja – Satversmes sapulces (1920–1922) – pilnvaras. Pirmās Saeimas pirmajā darba dienā – 7. novembrī pulksten 12 – stājās spēkā Satversmes sapulces pieņemtā Latvijas Republikas Satversme.

Pirmās Saeimas vēlēšanām tika pieteikti 88 deputātu kandidātu saraksti, 46 no tiem ieguva mandātus parlamentā. Frakciju skaits Saeimā mainījās, pirmajā sesijā darbojās 20 frakcijas. Parlamentā tika izveidotas 20 pastāvīgās komisijas. Pirmā Saeima pulcējās uz 214 sēdēm un apsprieda 343 likumprojektus. Nozīmīgākie pieņemtie likumi bija par Ministru kabineta iekārtu, par biedrībām, savienībām un politiskajām organizācijām, likums par sapulcēm u.c.

Šī Saeima arī ievēlēja pirmo Latvijas Valsts prezidentu – 1922. gada 14. novembrī parlaments šajā amatā ievēlēja kādreizējo Tautas padomes un Satversme sapulces priekšsēdētāju Jāni Čaksti (1859–1927).

No 1922. līdz 1925. gadam pirmās Saeimas darbu vadīja kādreizējais Tautas padomes loceklis un Satversmes sapulces deputāts, advokāts un bijušais Jelgavas pilsētas galva, sociāldemokrāts Frīdrihs Vesmanis (1875–1942). No 1925. gada pavasara līdz pirmās Saeimas pilnvaru beigām tā paša gada rudenī parlamenta darbu vadīja kādreizējais Tautas padomes loceklis un Satversmes sapulces deputāts (un visu vēlāko pirmskara Saeimu deputāts un Saeimas priekšsēdētājs) ārsts, sociāldemokrāts Pauls Kalniņš (1872–1945).

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
0
VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Numura tēma
Valsts pamati – vai visiem pašsaprotami
Pēdējā laikā rosināto divu referendumu dēļ sabiedrībai un, tai skaitā, arī juristiem bieži nācies atbildēt uz jautājumiem par Latvijas valsts pamatiem, vērtībām un identitāti. Lai arī jautājumu uzdevēju nolūki ir diskutabli, ...
12 komentāri
Jānis Pleps
Numura tēma
Satversmes deviņdesmit gadi
1922. gada 7. novembrī pulksten 12 dienā spēkā stājās Latvijas Satversmes sapulces 1922. gada 15. februārī pieņemtā Latvijas Republikas Satversme1 (turpmāk – Satversme).2 Šajā gadā, atskatoties uz Satversmes spēkā ...
Gunārs Kūtris
Numura tēma
Satversme ir jāciena kā dokuments, ko esam paši sev pieņēmuši
Pirms sāku pildīt konstitucionālās tiesas tiesneša amata pienākumus, es devu zvērestu par uzticību savai valstij un solīju tiesu spriest stingrā saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi. Kopš tā brīža Satversme ir kļuvusi par manu ...
Tiesību prakse
Par parakstu vākšanu likuma "Grozījumi Pilsonības likumā" ierosināšanai
11 komentāri
Īsziņas
Vērtē tiesu darbu atbilstību Eiropas Cilvēktiesību konvencijai
AUTORU KATALOGS