Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

14. Aprīlis 2015 /Nr.15 (867)

Tiesnešu vērtības un atbildība
3 komentāri
Veronika Krūmiņa
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētāja  

"[..] dziesma nav par krekliem, // bet ir par sirdsapziņām." – M. Čaklais

Tiesības uz taisnīgu tiesu var tikt aplūkotas no dažādiem aspektiem, viens no tiem – tiesnešu vērtību loma personu tiesību aizsardzībā.

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
6
komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
15. Aprīlis 2015 / 18:38
0
ATBILDĒT
Kārtīgs tiesnesis ir kā kārtīgs "čekists" - ar degošu sirdi, vēsu galvu un tīrām rokām! Pieļauju, tāds ir tiesnešu vairākums, bet viens gan aizrādījums Tiesu Administrācijai - tiesas zālēs nemana Fēliksa Edmundoviča Džeržinska attēlu reprodukcijas pie sienām, tas nevieš cienību pret Tiesu.
Galvenā problēma ir komunikācijas trūkums starp Tiesu un mazo cilvēku, un šeit neuzticības ledus laušanas avangardā jādodas Tiesai, parādot, ka tā spēj būt līdzcietīga pret mazā procesa dalībnieka ciešanām.
Piemēram, Katoļu baznīcas virsgans mazgāja kājas noziedzniekiem, bet nav manīts, ka tiesnesis mazgātu kājas valdes loceklim, kurš ar magoņu maisu uz muguras (dāvana tiesnesim) ir mērojis kājām tālo ceļu no Afganistānas, lai ar savu liecību izgaisinātu Valsts ieņēmumu dienesta neķītros apmelojumus. Un kāpēc tā nevarētu darīt?
Vai, piemēram, kā senajā Skandināvijā - tiesnesim tiek padota ūdens bļoda, kur tiesnesis nomazgā seju, izskalo muti un ūdeni iespļauj atpakaļ bļodā, tālāk bļodu padodot procesa dalībniekiem, kuri veic tās pašas darbības, tādējādi apliecinot, ka viņu sejas un mutes ir tīras, un nav nekā slēpjama vai melojama. Visbeidzot, ūdens ir jāizdzer tam nekrietnelim, kurš Tiesas zālē neprotas godam uzvesties vai nepatiesi liecina.
Ļaužu vairākumam ir tapis zināms, ka Tiesā nedrīkst dot kukuļus, bet cilvēka dabā ir cerēt un pateikties. Tamdēļ pie Tiesu namiem ir izvietojamas Temīdas statujas, kur vienkāršais zemnieks, eksperts, prokūrists vai uzturlīdzekļu nemaksātājs varētu ziedot monētas, diegus, graudus, pienu un asinis Temīdai, cerībā uz taisnīgu tiesu. Turpat varētu rīkot Tiesu tirdziņus, kur tiktu tirgoti nepieprasītie tiesas dokumenti, kam beidzies arhīva glabāšanas termiņš, kā arī justīcijas relikvijas, piemēram, objektīvās izmeklēšanas āmurs, ar kuru noklapēti trejdeviņi iestāžu pārstāvji bez derīgām pilnvarām vai mitoloģiskā prototiesneša Sumalda ciskas kauls, kas aizsargā trešās personas, kas pieaicinātas atbildētāja pusē.
Tādējādi iespēju Tiesu darba pilnveidošanai netrūkst, jāuzdrošinās tik spert pirmais solis!
S.Bērtaitis
14. Aprīlis 2015 / 15:30
2
ATBILDĒT
Kopumā ļoti apsveicams viedoklis – īstā vietā un laikā. Paldies Krūmiņas kundzei!
Vienīgi man ir iebildums daļā par tiesnešu (ne)atbildību attiecībā par tiesību normu nepareizu interpretāciju. Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likuma 33.pants pieprasa amatpersonai uzņemties atbildību arī par tiesību normu nepareizu piemērošanu vai interpretāciju, ja viedoklis, kas ir bijis amatpersonas rīcības pamatā, ir uzskatāms par juridiski neadekvātu. (http://likumi.lv/ta/id/110746-valsts-parvaldes-iestazu-nodarito-zaudejumu-atlidzinasanas-likums#p-33907) Kāpēc tiesnešiem, lai būtu atbrīvojums no šādas atbildības (vismaz profesionālā aspektā)?
Dzintars
14. Aprīlis 2015 / 13:18
1
ATBILDĒT
Kur ir palikušas tās vērtības un principi izvirzot AT priekšsēdētāja kandidātus?
visi numura raksti
Jeļena Alfejeva, Valdis Cielava
Skaidrojumi. Viedokļi
Likums jāpiemēro tādā nozīmē, kādu domājis likumdevējs
Neprecizitāte vai divdomība likumdošanā var izskaidrot ar trīs iemesliem: kļūda pieļauta likuma izstrādē; apzināta vēlēšanās darboties tādā garā; nepieciešamība adaptēt tekstus politiskām runām, kas dabiski izraisa ...
3 komentāri
Egons Rusanovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Par ekspertīžu metožu pieejamību aizstāvībai
Lai informētu Latvijas juristus par odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmām Latvijas kriminālprocesā, autors jau ir publicējis vairākus rakstus,1 kuros norādīts uz būtiskām odoroloģiskās ekspertīzes ...
1 komentāri
Ilze Krastiņa
Viedoklis
Advokāts vai komersants, bet nekad advokāts–komersants!
Atsaucoties "Jurista Vārdā" Nr. 14 (07.04.2015.) publicētajiem viedokļiem par zvērinātu advokātu biroju statusa noteikšanu un Zvērinātu advokātu padomes locekļu Raivo Sjademes un Ivara Gruntes aicinājumam atbalstīt viņu viedokli par ...
6 komentāri
Jurista Vārds
Informācija
Divi kandidāti Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatam
Pagājušajā nedēļā, 7. aprīlī, kļuva zināms, ka noteiktajā termiņā Augstākās tiesas (AT) tiesneši izvirzījuši divus kandidātus AT priekšsēdētāja amatam nākamajam piecu gadu pilnvaru termiņam: AT priekšsēdētāju Ivaru ...
4 komentāri
Dace Šulmane
Informācija
Latvijas prezidents – ievēlams, ieceļams vai iepērkams
Pēc dažiem mēnešiem Saeimai būs svarīgs uzdevums: ievēlēt (vai pārvēlēt) nākamo Valsts prezidentu. Šo nozīmīgo politisko notikumu gaidot, Latvijas Universitātē 31. martā notika juristu un filosofu diskusija1 ar visai provokatīvu ...
AUTORU KATALOGS