JAUNUMI

11. Septembris 2023 / 18:44

Augsta līmeņa sanāksmē Rīgā parakstīta deklarācija, paužot atbalstu Ukrainai tiesiskuma nodrošināšanā

Pirmdien, 11. septembrī, Rīgā pēc Tieslietu ministrijas iniciatīvas notika Latvijas un Eiropas Padomes organizēta augsta līmeņa tieslietu ministru sanāksme, kurā parakstīta vienota politiskā deklarācija, paužot stingru nosodījumu Krievijas agresijai pret Ukrainu. Klātesošie vairāk nekā 40 Eiropas Padomes valstu pārstāvji norādīja, ka Krievijai un tās politiskajai un militārajai vadībai ir jāuzņemas pilna atbildība par karadarbībām Ukrainā. Vienlaikus deklarācija ietver arī vadlīnijas jeb Rīgas principus, kuru mērķis ir nodrošināt efektīvu Ukrainas zaudējumu reģistra darbību.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere norāda: “Tas ir mūsu, starptautiskās sabiedrības, pienākums atbalstīt Ukrainu centienos atjaunot tiesiskumu un saukt agresorvalstis pie atbildības. Viens veids, kā to izdarīt, ir ar Ukrainas zaudējumu reģistra palīdzību. Apzinot visus zaudējumus un pierādījumus, būs iespējams tālāk vērsties pret Krieviju un Baltkrieviju starptautiskā speciālā tribunālā, kas mums vēl visiem kopā jāizveido. Vēlos uzsvērt, ka mūsu atbilde uz Krievijas agresiju ne tikai ietekmēs Eiropas stabilitāti un veidos arī jauno globālo kārtību, bet arī definēs mūsu apņemšanos ievērot eiropeiskās vērtības – cilvēka cieņa, demokrātija, vienlīdzība, tiesiskums un cilvēktiesības, tāpēc jādara pilnīgi viss mūsu spēkos, lai Krievijas noziegumi tiktu sodīti.”

Valstis, sanāksmes noslēgumā parakstīja deklarāciju, paužot atbalstu Ukrainai un tās iedzīvotājiem, tās reģionālajām un vietējām kopienām, kultūras un reliģiskajam mantojumam, videi un civilajai infrastruktūrai. Eiropas Padomes dalībvalstis sadarbībā ar Ukrainu un attiecīgajām starptautiskajām organizācijām un struktūrām turpinās darbu, lai ar atsevišķu starptautisku instrumentu palīdzību izveidotu starptautisku kompensācijas mehānismu.

Starptautiskā sabiedrība nosoda Krieviju un norāda uz juridiskām sekām, kas agresorvalstij izriet no tās nelikumīgajām darbībām Ukrainā, tostarp jāatlīdzina nodarītais kaitējums un jebkādi citi morāli, tiesiski un finansiāli zaudējumi. Vienlaikus valstis apņēmušās aizsargāt visu Ukrainas bērnu labklājību, nodrošinot viņus un viņu ģimenes, lai, kad apstākļi ļaus,  atvieglotu viņu drošu atgriešanos Ukrainā.

Aizvadītā Eiropas Padomes tieslietu ministru sanāksme Rīgā notika Latvijas prezidentūras Eiropas Padomes Ministru komitejas ietvaros, un ir praktisks solis ceļā uz vainīgo saukšanas pie atbildības.  Sanāksmē piedalījās 40 Eiropas Padomes valstu delegācijas, pārstāvji no novērotājvalstīm un starptautiskajām organizācijām.

Sanāksmē “Ceļā uz taisnīgumu Ukrainai: atbildības veicināšana, tieslietu sistēmas noturības atbalstīšana un bērnu atkalapvienošana ar viņu ģimenēm” parakstītās deklarācijas teksts (angļu valodā) pieejams šeit, savukārt atklāšanas sesijas video pieejams te. Konferences fotogrāfijas pieejamas fotogrāfijas pieejamas Tieslietu ministrijas Flickr kontā.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jaunumi
28. Februāris / 16:00
Kriminālprocesā par Krievijā ražotu saplākšņu eksportu izmeklēšanas darbības veiktas LTRK Valmieras nodaļas telpās
28. Februāris / 14:02
Starptautiskā operācijā aiztur organizētās noziedzības grupējuma dalībniekus
28. Februāris / 13:59
Valdība atbalsta līdzekļu piešķiršanu Valsts policijai nepieciešamo telpu nodrošināšanai
28. Februāris / 10:19
KNAB izmeklēšana Rīgas domē saistīta ar iespējamu kukuļa lielā apmērā piedāvāšanu
28. Februāris / 09:12
Tiesai no jauna jāvērtē KNAB lēmums politiskajai partijai pārskaitīt valsts budžetā fiziskas personas veiktu ziedojumu
AUTORU KATALOGS