JAUNUMI

3. Aprīlis 2024 / 14:36

Senāts izskata krimināllietu par smaga ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu Jūrmalā

Senāta Krimināllietu departaments 3. aprīlī izskatīja krimināllietu, kurā autovadītājs ir apsūdzēts par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā divi cietušie gāja bojā un diviem cietušajiem tika nodarīti attiecīgi smagi un vidēji smagi miesas bojājumi. Lietā tika vērtēts, vai apelācijas instances tiesa pamatoti atstāja negrozītu pirmās instances tiesas attaisnojošo spriedumu. Pārbaudot prokurora kasācijas protestā un cietušo pārstāvja kasācijas sūdzībā norādīto, Senāts apelācijas instances tiesas lēmumu atcēla un lietu nosūtīja jaunai izskatīšanai.

Saskaņā ar apsūdzību autovadītājs 2018. gada 29. decembrī Jūrmalā pie pasažieru sabiedrisko transportlīdzekļu pieturvietas “Dzintaru koncertzāle” notrieca četrus gājējus. Pirmās instances tiesa apsūdzēto attaisnoja un apelācijas instances tiesa šo spriedumu atstāja negrozītu, jo autovadītājs neparedzēja un viņam nevajadzēja paredzēt to, ka ceļa brauktuvi neatļautā vietā, rupji pārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus, šķērsos gājēji. Turklāt tiesa konstatēja, ka vieta bija vāji apgaismota un gājēji bija bez gaismu atstarojošiem elementiem.

Senāts atzina, ka pierādījumi lietā nav izvērtēti atbilstoši Kriminālprocesa likumā izvirzītajām prasībām. Turklāt daži tiesas atzinumi ir pretrunīgi. No pirmās instances tiesas sprieduma, kuram ir pievienojusies apelācijas instances tiesa, nevar izdarīt nepārprotamu secinājumu par brīdi, kad apsūdzētais ieraudzījis cietušos.

Senāts, pamatojot ar Kriminālprocesa likuma 128. panta otrajā daļā noteikto, norādīja, ka apelācijas instances tiesa nav izvērtējusi visus kriminālprocesa laikā iegūtos faktus vai ziņas par faktiem kopumā un savstarpējā sakarībā. Ziņu izvērtēšana kopsakarā nozīmē, ka, lai arī ticamība ir katram individuālam pierādījumam piemītoša pazīme, tomēr to noteikt var, tikai skatot attiecīgo pierādījumu vienotā sistēmā ar citiem pierādījumiem un vērtējot, kā veidojas to savstarpējās sakarības.

Senāta lēmums. Lieta Nr.SKK-75/2024 (11520097018)

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jaunumi
12. Aprīlis / 15:20
Latvija tiks pārstāvēta ANO Noziedzības novēršanas un krimināltiesību komisijā
12. Aprīlis / 14:56
Cietušajam izdevumus par advokāta palīdzību kriminālprocesā iespējams piedzīt arī civilprocesuālā kārtībā
12. Aprīlis / 10:38
Ierosināta lieta par valodas lietojumu priekšvēlēšanu aģitācijā
12. Aprīlis / 08:57
Noziedzības novēršanas padome apstiprina konfiskācijas fonda līdzekļu palielināšanu cietušo atbalstam
11. Aprīlis / 15:36
Latvija un Ukraina paraksta vēsturisku ilgtermiņa drošības saistību vienošanos
AUTORU KATALOGS