Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Numura tēma

8. Jūnijs 2021 /Nr.23 (1185)

Gatavojas būtiskām pārmaiņām bērnu tiesību aizsardzības sistēmā
Foto: Māris Kaparkalējs

Pagājušo otrdien, 1. jūnijā, norisinājās Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai veltīta stratēģiskā diskusija "Bērni 2025", kuru organizēja Tieslietu un Labklājības ministrijas. Šajā diskusijā skartās, bērnu tiesību aizsardzībai nozīmīgās tēmas – bāriņtiesu reforma, bērna labāko interešu principa iedzīvināšana Latvijas tiesību piemērošanas praksē, bērnu administratīvās atbildības koncepta maiņa un Bērnu mājas jeb Barnahus projekta īstenošana – ir aplūkotas arī šī "Jurista Vārda" numura tēmā, kas veltīta gaidāmajām pārmaiņām bērnu tiesību aizsardzības sistēmā.

Par bērnu tiesību prioritāti Latvijā runāts jau ilgus gadus, taču praksē to ir grūti konstatēt, jo ilgstoši paustas dažādas apņemšanās, kurām nav sekojušas nozīmīgas un uz vienotu mērķi vērstas reformas. Tādēļ speciālisti joprojām uzskata, ka bērnu tiesību aizsardzības sistēma Latvijā ir sadrumstalota, tai pietrūkst starpnozaru sadarbības, jo nav arī vienas centrālās iestādes, kas nodrošinātu savstarpējo koordināciju un visaptverošu bērnu tiesību aizsardzību. Kontekstā ar minēto atzīts, ka ir nepieciešama arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas un bāriņtiesu reforma un citi veicami darbi.

Tomēr īpaši pēdējā gada laikā tiesībpolitikas veidošanas līmenī bērnu tiesību aizsardzības joma ir strauji attīstījusies, tiek izvirzītas jaunas prioritātes, bet iepriekšējās uzlūkotas no cita skatpunkta. Labklājības un Tieslietu ministrijas ir vienojušās sadarbībai, paužot gan apņemšanos, gan gatavību bērna tiesību prioritātes principu iedzīvināt praksē, un šobrīd tam tiek veltīta valsts uzmanība. Tādēļ šajā "Jurista Vārdā" ir publicēta materiālu kopa, ko izstrādājuši abu ministriju vadošie speciālisti sadarbībā ar valsts pārvaldes un tiesību nozares ekspertiem. Publikācijas atspoguļo speciālistu darba kārtībā esošās prioritātes, un to uzdevums ir veicināt juridiskās doktrīnas un profesionāļu diskusijas attīstību par bērnu tiesību aizsardzības tiesisko regulējumu un tiesību piemērošanas praksi.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Jurista Vārds Gatavojas būtiskām pārmaiņām bērnu tiesību aizsardzības sistēmā. Jurista Vārds, 08.06.2021., Nr. 23 (1185), 8.lpp.
1
VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Jānis Kārkliņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Vekseļtiesības 21. gadsimtā (I)
2021. gada 29. aprīlī Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināts Tieslietu ministrijas iesniegtais likumprojekts "Grozījumi Vekseļu likumā"1 (turpmāk – Grozījumi), ar kuru ir paredzēts veikt būtiskas izmaiņas Vekseļu likuma2 ...
Jānis Bordāns
Tiesību politika
Bērnu tiesību aizsardzība – no Tieslietu ministrijas skatupunkta
Dace Daugule
Skaidrojumi. Viedokļi
Bērna labākās intereses
Bērna labāko interešu ievērošanas princips ir nostiprināts gan starptautiskajos,1 gan nacionālajos tiesību aktos.2 No vienas puses, tā piemērošana ar bērnu tiesību aizsardzību saistītās lietās profesionāļiem šķiet pašsaprotama, ...
1 komentāri
Sintija Peņkovska
Skaidrojumi. Viedokļi
Bērna administratīvā atbildība
Irēna Kucina, Ilze Celmiņa, Mihails Papsujevičs
Diskusija
Institūciju un sabiedrības pienākumi bērnu tiesību aizsardzībā
Balstoties uz praksē pieredzēto, bērnu tiesību aizsardzības jomas eksperti ir formulējuši jautājumus lietpratējiem, tos aicinot uz plašāku domapmaiņu. Šajā diskusijā par bērnu likumpārkāpumu cēloņiem, to mazināšanas iespējām, ...
AUTORU KATALOGS