Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

JAUNUMI

13. Septembris 2021 / 11:11

Paplašinās Senāta senāko gadu judikatūras pieejamību

Senāta judikatūru veido tiesu nolēmumos paustās atziņas. Nolūkā nodrošināt vēsturiski nozīmīgo Senāta materiālu pieejamību Augstākās tiesas tīmekļvietnē pieejamais Judikatūras nolēmumu arhīvs tiek papildināts ar informāciju par Senāta darbības sākuma gados pieņemtajiem spriedumiem un lēmumiem. Tādējādi tiesību normu piemērotājiem tiek dota iespēja iepazīties, salīdzināt un izmantot vēl plašāku Senāta praksi.

Līdz šim Judikatūras nolēmumu arhīvs, kas veido Senāta atziņu aktuālo un vēsturisko izlasi, aptvēra nolēmumus, kas pieņemti pēc 2002. gada. Šobrīd tajā tiek pievienota informācija arī par agrāko gadu Senāta nolēmumiem.

Informācija par nolēmumiem, kas publicēti Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta un Krimināllietu departamenta spriedumu un lēmumu krājumos no 1996. gada līdz 2001. gadam, pakāpeniski tiek iekļauta Senāta judikatūras elektroniskajā datubāzē, sistematizējot tos gan hronoloģiski, gan pēc lietu kategorijām, kā arī ietverot tos izmantoto tiesību aktu rādītājā un citēto nolēmumu rādītājā. Paši nolēmumi Judikatūras nolēmumu arhīvā nav pieejami, bet katram nolēmumam ir kartiņa, kurā norādīts, kur tas ir atrodams – grāmatas gads un konkrētās lappuses.

Senāta nolēmumu grāmatas līdz šim nebija pieejamas elektroniski, tās bija jāmeklē bibliotēku plauktos. Šobrīd liela daļa gadagrāmatu ir pieejamas arī elektroniski, turklāt bez maksas.

Latvijas Nacionālā bibliotēka savā Digitālajā bibliotēkā ir iekļāvusi Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta spriedumu un lēmumu krājumus, sākot no 1997. gada līdz 2005. gadam.

Savukārt Senāta nolēmumu krājumi 2005., 2006., 2007., 2012., 2013. un 2017. gadam pieejami Augstākās tiesas tīmekļvietnē. Šāda iespēja radusies, vienojoties ar šo gadu grāmatu izdevēju – Tiesu namu aģentūru. 

Turpat skatāmi arī pēdējo divu gadu Senāta nolēmumu krājumi, kurus izdevusi pati Augstākā tiesa un kas drukātā veidā pārdošanā nav bijuši.

Ceram, ka ar laiku būs pieejami arī pārējo gadu nolēmumu krājumi.  

Jau iepriekš informējām, ka Augstākā tiesa ir papildinājusi arī elektroniski pieejamo Augstākās tiesas plēnuma lēmumu krātuvi ar 1990.–2000. gadu plēnuma lēmumiem likumu piemērošanas jautājumos, kas savulaik aizstāja šobrīd pieejamos elektroniskos Senāta atziņu katalogus. 

  • Judikatūras nolēmumu arhīvu skatīt šeit
  • Senāta nolēmumu gadagrāmatu sadaļu skatīt šeit
  • Vēsturisko Augstākās tiesas plēnuma lēmumu sadaļu skatīt šeit
0
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jaunumi
24. Septembris / 19:17
Piesakies žurnāla "Jurista Vārds" 16. pētniecisko darbu konkursam!
24. Septembris / 19:16
Noslēdzies semināru cikls par amatnoziegumu aktuālajiem problēmjautājumiem
24. Septembris / 19:15
Prokuratūras 31. gadadienas pasākumā ģenerālprokurors novērtē prokuroru un darbinieku ieguldījumu prokuratūras attīstībā
24. Septembris / 19:12
Nodod jaunai izskatīšanai lietu par obligātā iepirkuma ietvaros iepērkamās elektroenergijas cenai piemērojamo koeficientu
24. Septembris / 19:10
Augstākajā tiesā viesojas tiesneši no Lietuvas un Igaunijas
AUTORU KATALOGS