JAUNUMI

12. Aprīlis 2024 / 14:56

Cietušajam izdevumus par advokāta palīdzību kriminālprocesā iespējams piedzīt arī civilprocesuālā kārtībā

Cietušā izdevumi par advokāta palīdzību kriminālprocesā, ja tie netiek segti no valsts budžeta līdzekļiem, ir cietušā mantisks zaudējums. Ja cietušā izdevumus nav iespējams kompensēt kriminālprocesuālā regulējuma ietvarā, zaudējumu piedziņa nosakāma Civilprocesa likumā noteiktā kārtībā – skaidrots Senāta departamentu priekšsēdētāju sēdes lēmumā.

Ar jautājumu par lietas pakļautību pie Augstākās tiesas priekšsēdētāja bija vērsies Senāta Civillietu departaments. Izskatāmajā lietā prasītājs cēlis tiesā prasību pret atbildētāju par zaudējumu piedziņu. Prasītājam zaudējumi radušies, samaksājot par advokāta sniegto juridisko palīdzību kriminālprocesā. Civildepartamenta jautājums – vai šāds pieteikums ir pakļauts izskatīšanai Civilprocesa likumā noteiktā kārtībā.

Cietušā izdevumi par advokāta palīdzību kriminālprocesā, ja tie netiek segti no valsts budžeta līdzekļiem, ir cietušā mantisks zaudējums, nevis Kriminālprocesa likumā noteiktie procesuālie izdevumi. Mantiskais zaudējums ir cietušajam nosakāmās kompensācijas sastāvdaļa. Tiesības pieprasīt kompensāciju un saņemt par to lēmumu kriminālprocesā garantē cietušajam iespēju tiesvedības beigās saņemt atbilstošu tiesisku gandarījumu. Norma ir vērsta uz garantiju cietušajam īstenot tiesības uz kaitējuma atlīdzinājumu kriminālprocesā, nevis sašaurināt tiesības saņemt kompensāciju tikai kriminālprocesā.

Kriminālprocesa likums noteic arī citas iespējas kaitējuma kompensācijas pieprasīšanai un saņemšanai. Ja cietušais uzskata, ka ar kompensāciju nav atlīdzināts viss radītais kaitējums, viņam ir tiesības prasīt tā atlīdzināšanu Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. Nosakot atlīdzības apmēru, jāņem vērā kriminālprocesā saņemtā kompensācija.

Departamentu priekšsēdētāju sēde secina, ka cietušajam kriminālprocesā piešķirtās tiesības saņemt ar noziedzīgo nodarījumu radītā kaitējuma kompensāciju kriminālprocesā ir garantija iespējai savas pamattiesības īstenot bez papildu apgrūtinājumiem un pēc iespējas ātrāk. Cietušā tiesības pieprasīt un saņemt kaitējuma kompensāciju kriminālprocesa ietvaros neatņem tiesības uz atbilstīgu atlīdzinājumu nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā īstenot citās tiesību normās noteiktajā, arī civilprocesuālā, kārtībā. Zaudējumu piedziņa Civilprocesa likumā noteiktā kārtībā piemērojama tajos gadījumos, kad cietušajam nav citu iespēju savu tiesību aizsardzībai, tostarp gadījumā, kad kriminālprocesuālā regulējuma ietvarā nav iespējams kompensēt cietušā izdevumus. Pretējā gadījumā zustu visi efektīvie tiesību aizsardzības līdzekļi, ko cietušajam garantē Satversme.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jaunumi
25. Jūnijs / 16:32
Elektronisko izsoļu vietnē pieejams e-pakalpojums – E-izsole
25. Jūnijs / 16:22
Biedrībām un nodibinājumiem turpmāk būs jānorāda savas darbības jomas
21. Jūnijs / 16:29
TAP portāls iegūst ANO publisko pakalpojumu balvu 2024
21. Jūnijs / 13:30
Noskaidroti konkurences tiesību zinātnisko darbu konkursa uzvarētāji
21. Jūnijs / 13:27
Senāts: termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanas kārtība mainīta ar mērķi ierobežot Krievijas pilsoņu uzturēšanos Latvijā
AUTORU KATALOGS