JAUNUMI

14. Maijs 2024 / 14:16

Satversmes tiesa sāk izskatīt lietu par normām, kas regulē izložu un azartspēļu laimestu aplikšanu ar nodokli

Šodien, 14. maijā, Satversmes tiesa sāk izskatīt lietu par likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. panta trešās daļas 20.4 punkta un 9. panta pirmās daļas 5. punkta atbilstību Satversmes 105. panta pirmajiem trim teikumiem.

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. panta trešās daļas 20.4 punkts paredz, ka pie fiziskās personas ienākumiem, par kuriem ir jāmaksā nodoklis, tiek pieskaitīti izložu un azartspēļu laimesti, ja šā likuma 9. panta pirmās daļas 5. punktā nav noteikts citādi. Savukārt šā likuma 9. panta pirmās daļas 5. punkts noteic, ka gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti izložu un azartspēļu laimesti, ja laimesta (tā vērtības) apmērs (to kopsumma) taksācijas gada laikā nepārsniedz 3000 euro.

Lieta ierosināta pēc Administratīvās apgabaltiesas pieteikuma. Tās izskatīšanā apelācijas kārtībā ir administratīvā lieta, kas ierosināta pēc personas pieteikuma par Valsts ieņēmumu dienesta lēmuma atcelšanu. Lēmumā konstatēts, ka persona apliekamajā ienākumā nav iekļāvusi gūtos ienākumus no izložu un azartspēļu laimestiem. Tādēļ veiktas izmaiņas viņas ienākumu deklarācijās un noteikts maksājamais iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Pieteikuma iesniedzēja norāda, ka tai, izskatot konkrēto administratīvo lietu, ir jāpiemēro apstrīdētās normas, kas kopā noteic, ka ar nodokli tiek aplikti izložu un azartspēļu laimesti, kuru kopējais apmērs taksācijas gada laikā pārsniedz 3000 euro. Tomēr ar laimesta jēdzienu esot saprotama visa summa, kuru laimēšanas gadījumā spēlētājam izmaksā azartspēles vai izlozes organizētājs neatkarīgi no spēlētāja iemaksām dalībai spēlē. Tādējādi atbilstoši apstrīdētajām normām varot veidoties arī situācijas, kurās maksājamais nodoklis ir lielāks par reālo laimestu.

Pieteikuma iesniedzējas ieskatā likumdevējs nepamatoti ir atkāpies no objektīvā neto principa un šādā veidā ienākumi faktiski tiekot aplikti ar nodokli dubultā – par iemaksāto naudu nodoklis jau esot samaksāts, pirmo reizi gūstot attiecīgos ienākumus. Tādējādi apstrīdētās normas neatbilstot Satversmes 105. panta pirmajiem trim teikumiem.

Satversmes tiesa lietu izskata rakstveida procesā. Nolēmums jāpieņem ne vēlāk kā 30 dienu laikā pēc Satversmes tiesas sēdes.

Plašāka informācija: Latvijas Republikas Satversmes tiesa » Satversmes tiesa sāk izskatīt lietu par normām, kas regulē izložu un azartspēļu laimestu aplikšanu ar nodokli

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jaunumi
25. Jūnijs / 17:56
Stingrāk reglamentēs mājas (istabas) dzīvnieku labturību un aizsardzību
25. Jūnijs / 17:52
TM: Interešu pārstāvības atklātības nodrošināšanai nepieciešama atbildīgā iestāde
25. Jūnijs / 16:32
Elektronisko izsoļu vietnē pieejams e-pakalpojums – E-izsole
25. Jūnijs / 16:22
Biedrībām un nodibinājumiem turpmāk būs jānorāda savas darbības jomas
21. Jūnijs / 16:29
TAP portāls iegūst ANO publisko pakalpojumu balvu 2024
AUTORU KATALOGS